اکسس پوینت چیست ؟

What is an Access Point?

بطور کلی فن آوری Wi-Fi در حوزه تجهیزات شبکه، بطور گسترده ی در سال های اخیر بسیار بهبود یافته است، ولی این بهبود در همه ابعاد این فن آوری یکسان نیست، به خصوص برای استفاده در شرکتهای تجاری با سایز کوچک و متوسط.

فضاهای اداری بزرگ که دارای ترافیک سنگین هستند به طور معمول از  Access Pointsاستفاده می کنند ، در حالی که دفاتر کوچک با کاربران محدود احتمالاً Wi-Fi routers ها و یا Range extenders استفاده می کنند.

بیایید نگاهی بیندازیم به چگونگی کار این دستگاهها و آنها را با هم مقایسه کنیم تا بهترین راه حل Wi-Fi را برای شما پیدا کنیم.

What is an Access Point?

اکسس پوینت  وسیله ای است که یک شبکه محلی بی سیم یا WLAN را ایجاد می کند ، معمولاً در یک دفتر یا یک ساختمان بزرگ. یک اکسس پوینت  از طریق کابل اترنت به یک روتر سیمی ، سوئیچ شبکه یا هاب متصل می شود و یک سیگنال Wi-Fi را به یک منطقه تعیین شده پخش می کند. به عنوان مثال ، اگر می خواهید دسترسی Wi-Fi را در قسمت پذیرش شرکت خود فعال کنید اما روتر در محدوده آن ندارید ، می توانید یک اکسس پوینت  در نزدیکی میز جلو نصب کرده و یک کابل اترنت را از طریق سقف به پشت سرور برگردانید.

اکسس پوینت بسته به میزان به فرکانس ها تحت پوشش به دو گروه اصلی قابل استفاده در فضا های داخلی ساختمان و خارجی از ساختمان تقسیم می شوند.

What is a Range Extender?

همانطور که از نام آن پیداست ، یک Range Extender دامنه دسترسی به یک شبکه Wi-Fi موجود را طولانی می کند. از آنجایی که اتصالات دامنه بصورت بی سیم به روترهای Wi-Fi متصل می شوند ، آنها باید در جایی قرار بگیرند که سیگنال روتر Wi-Fi در حال حاضر قوی باشد ، نه در مکان بدون سیگنال. به عنوان مثال ، اگر روتر Wi-Fi شما در زیرزمین ساختمان دو طبقه است ، با نصب یک Range Extender طبقه زیر زمین جایی که پوشش از روتر Wi-Fi هنوز قوی است مناطق بدون سیگنال بالقوه موجود در طبقه دوم را از بین می برید.

 

چرا استفاده از اکسس پوینت بیشتر توصیه می شود ؟

در حالی که Range Extender  برای شبکه های Wi-Fi خانگی عالی هستند ، آنها برای مشاغل مدرن کارآمد نیستند. این امر به این دلیل است که آنها فقط می توانند تعداد محدودی از دستگاهها را در یک زمان پشتیبانی کنند ، معمولاً نه بیشتر از ۲۰ دستگاه. بسته به تعداد دستگاههایی که به طور همزمان وصل کرده اید ، یک Range Extender می تواند سرعت ارتباط شما را کاهش دهد.

 

از طرف دیگر ، اکسس پوینت  می توانند بیش از ۶۰ اتصال همزمان داشته باشند. با نصب نقاط دسترسی در سراسر دفتر ، کاربران می توانند بدون اینکه وقفه ای در شبکه داشته باشند ، از اتاق به اتاق دیگر بچرخند. با حرکت در داخل ساختمان ، دستگاههای آنها بدون اینکه ارتباط را قطع کنند از یک نقطه دسترسی به نقطه دیگر تغییر می کنند – آنها حتی متوجه نمی شوند که بین شبکه ها جابجا شده اند.

مزایا استفاده از اکسس پوینت در شبکه :

وقتی هم کارمندان و هم میهمانان با دسک تاپ ، لپ تاپ ، تلفن های همراه و تبلت ها در ارتباط هستند ، ظرفیت ۲۰ دستگاه در یک شبکه بی سیم با Range Extender به سرعت پر می شود. در هر ۶۰ اتصال همزمان ، نقاط دسترسی به شما امکان مقیاس تعداد دستگاههای پشتیبانی شده در شبکه شما را می دهد. اما این تنها یکی از مزایای استفاده از این اکسس پوینت  است – این نکات را در نظر بگیرید:

اکسس پوینت  کلاس کسب و کار در هر جایی که بتوانید کابل اترنت را نصب کنید ، قابل نصب است. مدلهای جدید همچنین با Power over Ethernet Plus یا PoE + (ترکیبی از اترنت و سیم برق) سازگار هستند ، بنابراین نیازی به اجرای خط برق جداگانه یا نصب یک پریز برق در نزدیکی اکسس پوینت نیست.

سایر ویژگی های استاندارد شامل پشتیبانی از پورتال کنترل و لیست کنترل دسترسی (ACL) می باشد ، بنابراین می توانید دسترسی مهمان را بدون ایجاد خطر امنیتی شبکه مدیریت کنید ، همچنین کاربران را به راحتی در شبکه Wi-Fi خود مدیریت کنید.

اکسس پوینت  شامل یک ویژگی خوشه بندی Clustering feature است – یک دستگاه  اکسس پوینت به عنوان مدیریت کننده که مدیر IT می تواند شبکه Wi-Fi را به عنوان یک نهاد واحد به جای یک سری تنظیمات اکسس پوینت  جداگانه مشاهده ، استقرار ، پیکربندی و تأمین امنیت کند به بیان دیگر با انتخاب یک اکسس پوینت   به عنوان کنترلر میتوان تنظیمات به دیگر اکسس پوینت  انتقال داد.